כל מה שצריך לדעת על הריון, לידה ובריחת שתן

הריון לידה ובריחת שתן

בריחת שתן היא מצב שכיח, כאשר מחקרים בתחום מעלים כי מעל 10% מהנשים בעולם מושפעות מהמצב במידה מסוימת. אחד מגורמי הסיכון המשמעותיים ביותר בקרב נשים הוא לידה, כאשר חלק גדול מהנשים מסתמכות על שימוש במוצרי ספיגה למבוגרים במהלך ההריון, מיד לאחר הלידה, ובמקרים מסוימים גם חודשים או שנים רבות לאחר מכן. במאמר זה ננסה לבחון מקרוב את הבעיה, הסיבות האפשריות לקשר בין הריון, לידה ובריחת שתן, ודרכים בהן נשים יכולות לנהל את מצבן.

צריכים עזרה וקצרים בזמן? הנה השוואה מהירה:

ספיגה באיכות מעולה

חיתולים למבוגרים

5/5

תמורה מושלמת למחיר

תחתונים סופגים

5/5

איכות במחיר שפוי

סדיניות ומגני מזרן

5/5

בריחת שתן במהלך ההיריון

המשקל הנוסף שמונח על שלפוחית השתן במהלך ההיריון גורם בדרך כלל לנשים לתת שתן לעיתים יותר קרובות מהרגיל. עם זאת, חלק מהנשים חוות גם בריחת שתן ותלויות במוצרי ספיגה או פדים סופגים או אפילו חיתולים למבוגרים. הסיבות לכך עדיין אינן מובנות במלואן; יכול להיות כי המשקל של ההריון גורם לבריחת שתן, או שתנודות הורמונליות גורמות לבעיה. ברוב המקרים, בריחת השתן נפתרת מעצמה לאחר הלידה, אך חלק מהנשים ממשיכות לחוות בעיות גם לאחר מכן.

הריון לידה ובריחת שתן

גורמי סיכון לבריחת שתן מתמשכת

מספר גורמי סיכון הקשורים להיריון ולידה עלולים להגביר את הסיכון לבריחת שתן מתמשכת בקרב נשים. היריון עצמו הוא גורם סיכון ידוע לבריחת שתן, עם מחקר המצביע על כך שנשים המפתחות בריחת שתן במהלך ההיריון או בששת השבועות הראשונים לאחר הלידה, צפויות לסבול מבעיות גם חמש שנים מאוחר יותר.

קיימות ראיות  על כך שהלידה הנרתיקית, בניגוד לניתוח קיסרי, עשויה להיות קשורה בסיכון מוגבר לבריחת שתן, אם כי מחקרים בתחום העלו תוצאות סותרות. לדוגמא, מחקר שפורסם לאחרונה בכתב העת BJOG ונערך על ידי מדענים בריטים מצא כי נשים אשר ילדו רק בניתוחים קיסריים היו בסיכון נמוך רק במעט ללקות בבריחת שתן לעומת נשים שילדו בלידה נרתיקית בלבד. למעשה, 40% מהיולדות בניתוחים קיסריים שהשתתפו במחקר אורך דיווחו על סימפטומים של בריחת שתן.

גורמים אחרים הקשורים להיריון ועשויים להגביר את הסיכוי לבריחת שתן הם מספר גבוה של לידות ותינוקות במשקל לידה גבוה מהממוצע.

טיפול וניהול בריחת שתן בהריון

לרוב מומלץ לנשים לבצע תרגילים שמחזקים את רצפת האגן על מנת לחזק את השרירים ששולטים על שפוחית השתן ולהוריד את הסיכוי לבריחת שתן כתוצאה מלחץ. על מנת לאמן את השרירים, נשים צריכות לעשות כאילו הן מנסות לעצור מתן שתן, ולהחזיק את הלחיצה במשך כעשר שניות. צריך לחזור על כך בשלוש או ארבע פעמים של עשרה כיווצים כאלה בכל יום על מנת לחזק את שרירי רצפת האגן. התוצאות לא ייראו מיד, אבל צריך לשים לב לשיפור בתוך מספר שבועות.

נשים אשר עדיין סובלות מבריחת שתן מספר שבועות לאחר הלידה צריכות לדבר עם הרופא שלהם, כיוון שהמצב עלול לדרוש טיפול. טיפול זה עשוי לכלול גם תרופות.

במקרים מסוימים, רופאים יכולים להמליץ על ניתוח על מנת להדק או לתמוך בשרירים שמסביב לשופכה ושלפוחית השתן. לניתוח בדרך כלל יש שיעור גבוה של הצלחה, אבל בדרך כלל ממליצים עליו רק לאחר שמוצו כל האפשרויות האחרות – תרגילים לרצפת האגן, שינויים באורח החיים ותרופות.

מוצרים לבריחת שתן

נשים הסובלות מבריחת שתן הקשורה להיריון יכולות להיעזר במגוון מוצרים שיעזרו להן לנהל את מצבן על בסיס יומיומי. מוצרים אלה כוללים בין היתר רפידות חד פעמיות לבריחת שתן, ומוצרים רב פעמיים שניתנים לשטיפה. שימוש במוצרים כאלה יכול לשפר באופן משמעותי את איכות החיים ולאפשר ניהול שגרה ללא חשש מתקריות מביכות.

Call Now Button
×

עגלת קניות

Cart
  • אין מוצרים בעגלה.