דליפות משלפוחית ה​​שתן במהלך הריון? הנה איך לנהל אותן

הריון יכול להיות תקופה נפלאה בחיי האישה. עם זאת, נשים רבות סובלות מדליפות משלפוחית ​​השתן במהלך ההריון, מה שעלול להוסיף שכבה נוספת של חרדה בתקופה מלחיצה ממילא. למרבה המזל, עבור רוב הנשים, דליפות משלפוחית ​​השתן ייעלמו זמן קצר לאחר הגעת התינוק. אבל בינתיים, מה אפשר לעשות?

בואו נסתכל מדוע דליפות משלפוחית ​​השתן מתרחשות מלכתחילה.

מהי בריחת שתן?

בריחת שתן היא חוסר היכולת להחזיק שתן בשלפוחית. ישנם סוגים רבים של בריחת שתן – אתן עלולות להרגיש צורך לרוקן את שלפוחית ​​השתן, גם אחרי שבדיוק הלכתן לשירותים. לחלופין, אתן עלולות לגלות שיש לכן דליפת שתן אם הפעלתן לחץ כלשהו על רצפת האגן שלכן, כגון שיעול, צחוק או עיטוש. ייתכן אפילו שתגלו שאתן מתעוררות מספר פעמים בלילה לשירותים. הריון הוא גורם שכיח להופעת בריחת שתן.

כיצד הריון משפיע על השליטה בשלפוחית?

ישנן דרכים רבות בהן הריון יכול לגרום לכן לבעיות בשלפוחית ​​השתן או המעי.

שינויים הורמונליים נורמליים

כאשר התינוק שלכן גדל, ההורמונים משתנים ויכולים להוביל לשרירים מוחלשים, השתנה תכופה או אפילו עצירות.

לחץ מוגבר

שלפוחית ​​השתן שלכן יושבת בדיוק מתחת לרחם. כאשר התינוק שלכן גדל, הרחם מתרחב ויכול להפעיל כמויות גדלות והולכות של לחץ על שלפוחית ​​השתן. זה יכול לגרום לתחושה כאילו אתן צריכות לרוקן את השלפוחית בתדירות גבוהה יותר, אחרת זה עלול לגרום לדליפות כשאתן עושות משהו שמפעיל לחץ גדול עוד יותר, כמו צחוק, שיעול או עיטוש.

זיהומים בדרכי השתן

אם יש לכן נטייה לזיהומים בדרכי השתן, שעלולים לגרום לשלפוחית ​​השתן לדלוף, אתן עשויות לחוות אותם עוד יותר במהלך ההריון. זיהומים אלה נפוצים אצל נשים בהריון שכן התינוק הגדל יכול להפעיל לחץ על שלפוחית ​​השתן ועל דרכי השתן, מה שמקל על חיידקים להילכד באזור זה.

תרופות מסוימות

אם אתן עדיין נוטלות תרופות כלשהן בהריון, הן עשויות לתרום לדליפות משלפוחית ​​השתן שלכן. בדקו עם הרופא אם תרופות אלה נחוצות, או אם ישנן חלופות שתוכלו לקחת במהלך תקופה זו.

כיצד לטפל בדליפות משלפוחית ​​השתן במהלך הריון

תרגילים לחיזוק רצפת האגן

רצפת האגן היא רשת של שרירים התומכת בשלפוחית ​​השתן, פי הטבעת והרחם. שמירה על רצפת אגן חזקה יכולה לסייע במניעת נזילות משלפוחית ​​השתן. תרגילי קגל הם דרך נהדרת לעשות זאת. השתדלו לבצע אותם כל יום, וגם כאשר אתן מפעילות לחץ נוסף על רצפת האגן שלכן (מצחוק, שיעול וכו’) כדי למנוע נזילות פוטנציאליות. (הערה: תמיד דונו תחילה עם הרופא על כל תכניות האימון).

אל תתנו לעצמכן להסתובב עם עצירות

עצירות יכולה להפעיל לחץ מוגבר על שלפוחית ​​השתן, ועלולה גם לגרום לכן להתאמץ בעת תנועת מעיים – דבר שעלול לגרום נזק רב לרצפת האגן שלכן. הקפידו לשתות מים ולאכול מזון בריא כדי למנוע עצירות.

שמרו על משקל בריא

עובר גדל יכול להפעיל לחץ רב על שלפוחית ​​השתן. בעוד שתעלו באופן טבעי במשקל במהלך ההריון, וודאו כי אתן בוחרות לאכול בריא והקפידו להישאר בטווח המשקל הבריא שהרופא ממליץ עליו כדי להימנע מלהפעיל לחץ נוסף על שלפוחית ​​השתן.

הימנעו ממאכלים ומשקאות שמגרים את שלפוחית ​​השתן

מאכלים ומשקאות מסוימים עלולים לגרות את שלפוחית ​​השתן ולגרום לסיכון גבוה יותר לדליפות. אלה עשויים להיות שונים עבור כולן, אך טריגרים נפוצים הם קפאין, סוכרים או ממתיקים, הדרים או מזון חריף. נסו לנהל יומן שלפוחית ​​השתן לכמה ימים – יתכן שתתחילו לשים לב למאכלים או משקאות ספציפיים שמפעילים את הנזילות מהשלפוחית.

השתמשו ברפידות ספיגה להגנה

שכיח מאוד שנשים חוות דליפות שלפוחית ​​השתן פה ושם בהריון, במיוחד כשהן עוברות לשליש השלישי והתינוק גדול יותר. רכשו כמה תחתוני ספיגה למבוגרים שיעזרו לכן במהלך תקופה זו. הם יעניקו לכן שקט נפשי נוסף בידיעה שאתן מוגנות, ויוכלו לעזור לתפוס כל דליפה אם היא מתרחשת.

Call Now Button
×

עגלת קניות

Cart
  • אין מוצרים בעגלה.